La Fettunta di nonno Gino

fettunta pomodoro

Fettunta jak jsme si ji představili minule je základním nejchudším receptem na topinku. Dnes se podíváme na topinku trochu vylepšenou o čerstvá rajčata, štiplavou cibuli a voňavou bazalku.

Byla to nejčastější svačina mého dědy, muže vychovaného na toskánském venkově v prastarém systému Mezzadria. Jeho rodiče sice nebyli leníky (ve středověkém slova smyslu), ale Contadini. Contadini dostali do správy statek s jeho pozemky a majiteli (il Fattore) odváděli přesně polovinu úrody (od smezzare, což znamená rozpůlit).

Můj dědeček sice jako Contadino nepokračoval, záliba v pěstování rozličné zeleniny mu však zůstala. V období sběru rajčat na zahrádce byla Fettunta s rajčaty jeho nejčastější svačinou, na kterou se celá rodina těšila. 

Fettunta s rajčaty patří mezi tradiční toskánské předkrmy. Vzdejme hold dědovi, jeho oleji a rajčatům a připravme si tuto jednoduchou dobrotu!




Ingredience:

  • 4 rajčata San Marzano (podlouhlá) či 1 Cuore di Bue (typ buvolí srdce)
  • ½ červené cibule
  • bazalka
  • 4 krajíčky toskánského chleba (či jiné bílé pečivo)
  • Olivový olej — Sant'oliva
  • sůl a pepř dle chuti

 

Doba přípravy: 15 minut

 

Postup:

  1. Rajčata a bazalku umyjeme, cibuli očistíme. Rajčata nakrájíme na kostičky, cibuli velmi najemno, lístky bazalky potrháme ručně. Vše zamícháme, přidáme olivový olej, sůl a pepř. Necháme odležet v lednici (volitelné).
  2. Toskánský chléb nakrájíme na krajíčky o tloušťce asi 1.5 cm.
  3. Vložíme na rošt, gril, či pánev a opékáme do křupava, neboli do chvíle, kdy kůrka bude tvrdší, ale střídka na povrchu jemně křupavá a uvnitř příjemně měkká. Postup opakujeme pro obě strany chleba.
  4. Vyjmeme z námi zvolené opékací pomůcky. Na každý krajíc přidáme odleželá rajčata. Dle chuti poolejujeme.

 

Rady:

  • Rajčata s cibulí a bazalkou nachystejte dopředu a uložte v lednici; díky soli rajčata pustí vodu a o je teprve pochoutka! V lednici stačí půl hodina. V případě, že fettuntu děláte na poslední chvílí, tento krok můžete přeskočit.
  • Jestliže nemáte toskánský chléb, nenahrazujte ho chlebem českým. Toskánský chléb je bílý, nesolený a má jinou strukturu. Český chléb je chuťově velmi odlišný, jako náhradu, či snad z nouze ctnost, doporučuji pečivo bílé, ať už rohlíky, housky, nebo veku.
  • Fintou celého receptu je okamžitá konzumace; chléb opečte a hned podávejte, v opačném případě ztvrdne a už ho nikdy nepokoušete.
Zpět do obchodu