Sugo je synonymum nedělního oběda. Kde voní sugo, tam je člověk doma.
Sugo je tradiční omáčka na těstoviny ve světě známá spíše jako Ragù alla bolognese, neboli boloňská omáčka. Sugo je označení pro jakoukoli omáčku, kterou můžete podávat s těstovinami (a nejen s nimi). V tomto případě se nejedná o sugo ledajaké, ale o omáčku s masem, které vyhrálo boj o používání jména Sugo.
Dnes Vám představím recept od paní Marchini, sousedky, nejlepší kamarádky mojí babičky a největší odbornice na dějiny Svatého stolce a rodu Medici. Tento recept je jednodušší a rychlejší varianta z různých receptů suga. Jak sama paní Marchini říká, stačí koupit Salsicce (italské klobásy) a je to.
Ingredience pro 4 osoby:
- 700 g salsiccia (it. klobása)
- 100 g mrkve
- 70 g řapíkatého celeru
- 100 g bílé cibule
- 120 ml vína Chianti Classico DOCG
- 700 g Passata di pomodoro (rajčatový protlak)
- 1 lžíce rajčatového koncentrátu
- 1 lžička oregana
- špetka cukru
- sůl
- pepř
- extrapanenský olivový olej Sant’Oliva
Doba přípravy: 15-25 minut
Doba vaření: přibližně 2 hodiny
Postup:
- Očistíme si zeleninu a nakrájíme na malé kostičky (prateta Natalina doporučuje použít robot). Celer oškrábeme o horní vláknitou vrstvu. Klobásu vytlačíme ze střívka a rozdrobíme na kousíčky.
- Na středním plameni rozehřejeme olivový olej. Jako první vložíme cibuli, po asi 2 minutách celer a po dalších 2 minutách mrkev. Za stálého míchání necháme pár minut probublat.
- Dále přidáme salsicciu vytlačenou ze střívka a mírně promícháváme, dokud se nám ingredience jakoby nevzpění. Jedná se o moment mezi vypařením tekutin z hrnce a počátkem čistého osmažení bez vodičky na dně.
- Zalijeme vínem a promícháme.
- Po částečném vypaření vína přilijeme rajčatový protlak a přidáme lžíci rajčatového koncentrátu, mírně osladíme, abychom zjemnili trpkost rajčete.
- Osolíme a okořeníme pepřem a oreganem.
- Za občasného míchání vaříme ještě asi 2 hodiny.
Rady:
- Pokud chcete docílit maximálního vyniknutí omáčky, použijte těstoviny, které dobře sají - tj. vaječné těstoviny (tagliatelle, pappardelle), těstoviny “rigate” (s rýhami) anebo ty, kam se schová nejvíce suga (Fusilli, Conchiglie, Pipe).
- Jak jsem zmínila v 1. bodu, zeleninu můžete buďto nakrájet ručně (kousky budou větší a po uvaření stále rozeznatelné - moje varianta), nebo rozmixovat v robotu. Pratetu Natalinu a mně dělí léta práce dřiny a odříkání v kuchyni, takže spíše důvěřujte pratetě.
- Pořadí zeleniny je důležité. Vhodit do hrnce nejprve cibuli, pak celer a posléze mrkev je trik, kterým necháte plně rozvinout jednotlivé chutě a vůně zelenin.
- U všech druhů masového suga platí, že množství zeleniny by mělo být ⅓ a masa ⅔ celkového množství. Je to poměr osvědčený tradicemi.
- V případě, že sugo nespotřebujete všechno a trochu Vám zbyde, použijte ho na Lasagne!