Topini znamenají v doslovném překladu myšičky. Ono taky gnocchi jako malé myšičky vypadají, zvláště když k tomu přičteme unikátnost jednotlivých kousků dělaných ručně.
Tahle varianta je od mého strýce Angela, nejlepšího kuchaře, jakého jsem kdy potkala… Recept je tedy ověřený a můžete se naň spolehnout.
Gnocchi nalezneme po celé Itálii; od severu na jih i od východu na západ. Na severu Itálie se můžete setkat s tyrolskými Canederli, vcelku všude naleznete bramborové a kolem Říma tzv. gnocchi alla romana. Na Sardínii zase nalezneme malloreddus z tvrdé pšenice. Říká se, že dříve bylo receptů mnohem více, ale postupně se na ně zapomnělo. Připravte si se mnou gnocchi podle strýce Angela a zachovejte tak kulinářskou tradici!
Ingredience na cca 1,5 kg:
- 1 kg brambor
- 1 vejce
- 150-300 g hladké mouky (viz Rady a tipy)
- sůl
- hrubá mouka na posypání
Doba přípravy: 1 hodina
Doba vaření: 30-40 minut (brambory) + 3 minuty (syrové gnocchi)
Postup přípravy:
- Neoloupané brambory umyjeme, vložíme do hrnce a zalijeme studenou vodou. Brambory by měly být zcela ponořeny. Vodu nesolíme!
- Od chvíle, kdy voda začne vřít uběhne přibližně 30-40 minut do jejich uvaření. Zda jsou brambory hotové poznáme tak, že brambor bez obtíží napíchneme na vidličku.
- Za tepla oloupeme brambory a propasírujeme.
- Na válu smícháme teplé propasírované brambory, vejce, hladkou mouku a špetku soli.
- Co nejrychleji utvoříme hladký bochánek bez hrudek.
- Ubíráme těsto z bochánku a válíme z něj váleček tlusté 2 cm. Těsto si podsypáváme hrubou moukou, aby se nám nelepilo k válu.
- Z vyválených válečků odkrojujeme gnocchi po 1 cm. Kostičkou z těsta přejedeme po zubech vidličky, tak aby se utvořil povrch vstřícný pro nasátí omáčky.
- Pokládáme na plech vyložený utěrkou. Posypeme trochou hrubé mouky, aby se jednotlivé gnocchi neslepily.
- Takto připravené gnocchi vhodíme do vroucí osolené vody a čekáme až vyplavou na povrch. Podáváme s omáčkou dle vlastní chuti!
Rady a tipy:
- Správné množství hladké mouky se podle strýce pohybuje mezi 150-300 g, s tím, že 300 g by se překročit nemělo, jinak budou gnocchi tvrdé. Vše závisí na vlhosti brambor, které jste použili.
- Vlhkost brambor záleží na stáří brambor; vždy sáhněte raději po těch starších s vyšším obsahem škrobu. Nové obsahují mnohem více vody a museli byste použít více mouky.
- Použití pasírovače je zásadní. Kdyby se z brambor neutvořila homogenní hmota, hrozil by rozpad jednotlivých gnocchů ve vroucí vodě.
- Těsto nesmíte dlouho hnětat, jinak začne jistý chemický proces, který změní těsto v kámen. O jaký to chemický proces se jedná, nemám nejmenší tušení, avšak neblahý výsledek je empiricky dokázán.
- Až budete gnocchi vařit, pamatujte, že většinou nestačí tradiční těstovinová porce o 100 g. Gnocchi působí velice nenápadně a rychle kloužou do žaludku, proto na jednu porci počítejte 120-150 g syrových gnocchů.
- Gnocchi můžete uschovat v lednici, vaří se pak chvíli déle. Pokud se rozhodnete je zamrazit, vhazujte do vřelé vody zmražené gnocchi rovnou, nečekejte, až se rozpustí.
- Článek o historii gnocchů naleznete na Gambero Rosso: Storia degli gnocchi di patate.
- Recept v italštině s podrobným popisem a videonávodem najdete na GialloZafferano: Gnocchi di patate.
Čerstvé gnocchi na pomoučené utěrce.